Niedziela, 14 kwietnia 2024,
tel. +48 61 89 45 270
Aktualności

Nauka poprzez zabawę

Nauka poprzez zabawę

23 oraz 24 lutego 2023 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję eksperymentować i uczyć się  poprzez zabawę. W tych dniach naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik wraz z ekspozycją „Eksperymentuj!”.

Ta mobilna i interaktywna wystawa przyciągnęła wszystkich. Została odebrana przez uczniów z wielkim zaciekawieniem i radością. Pozwoliła na samodzielne doświadczanie praw nauki.

Edukatorzy przywieźli ze sobą 18 modeli. Wśród nich znalazły się takie dzięki, którym  uczniowie, siedząc na wirującym krześle, mogli doświadczyć jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Z trójwymiarowego modelu ludzkiego ciała dowiedzieli się, jak wyglądają i gdzie są umiejscowione ludzkie narządy. Łamigłówki były znakomitym treningiem dla ich mózgu. Okazało się także, że zrobienie filmu z kartki papieru nie jest trudne. Ciekawa była kula plazmowa, przy pomocy której, można się trochę pobawić prądem, zapalić żarówkę przewodząc elektryczność  własnym ciałem. Uczniowie mogli też sprawdzić na modelu twierdzenie Pitagorasa. Wśród modeli znalazły się także takie, które pozwoliły  skontrolować swój słuch lub pamięć.

Wystawa została odebrana przez uczniów z wielkim zaciekawieniem i radością. Każdy z nich mógł dotknąć eksponatów, przeprowadzić samodzielnie doświadczenia. W każdej problemowej sytuacji zawsze można było zapytać o podpowiedź jedną z edukatorek  Centrum Nauki Kopernik. Z możliwości rozmowy uczniowie naszej szkoły chętnie korzystali. Panie były obecne z nami nawet na  przerwach. Cieszyło nas to, że uczniowie chętnie z tego korzystali. Niektórzy wracali z pytaniami nawet następnego dnia. 

Dla uczniów i nauczycieli, odwiedzających wystawę, przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca”. Znajdują się w nim propozycje doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu czy w klasie.

Przyjazd Naukobusa jest realizowany w ramach wspólnego programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie, jednak potrzebna była także pomoc rodziców. Serdecznie dziękujemy! W szczególności panom-rodzicom, którzy poświęcili swój czas i przyszli do szkoły, aby pomóc w montażu i demontażu wystawy, a także Radzie Rodziców z naszej szkoły za sfinansowanie noclegów i wyżywienia dla edukatorów z centrum Nauki Kopernik.

Wystawa z Kopernika ma miejsce, gdy w Polsce obchodzony jest Rok Mikołaja Kopernika wybitnego polskiego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, twórcy teorii heliocentrycznej i autora poświęconego jej dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Mamy nadzieję, że wystawa w szkole to początek wspaniałej przygody z eksperymentowaniem.

Skip to content