Wtorek, 18 czerwca 2024,
tel. +48 61 89 45 270
Aktualności

Zajęcia laboratoryjne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Zajęcia laboratoryjne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Notatka uczestnika warsztatów naukowych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydział Chemia

Dnia 10.05.2022 r. wyjechaliśmy na warsztaty laboratoryjne zatytułowane Chemik detektywem

• Na początku przeczytaliśmy historię, w której zawarte były motywy kryminalistyczne. Omówiliśmy je i przeszliśmy do doświadczeń.

• W pierwszym doświadczeniem zobaczyliśmy swoje linie papilarne. Użyliśmy węgla aktywnego, który zabarwił nasze palce i umieściliśmy odciski na taśmie klejącej. Następnie zobaczyliśmy jaki typ linii papilarnych mamy. Spróbowaliśmy określić, które odciski były ludzkie spośród dwóch podanych na obrazkach.

• Podczas drugiego doświadczenia sprawdzaliśmy zawartość skrobi w próbkach śmietany za pomocą jodyny. W jednej probówce roztwór zmienił barwę na granatową. Oznaczało to obecność skrobi w jednej z probówek.

• Trzecie doświadczenie było o wykrywaniu niebezpiecznych soli miedzi w próbkach różnych napojów. Użyliśmy do tego amoniaku. Substancji o charakterystycznym zapachu, którą mogliśmy powąchać. Jedna z próbek zabarwiła się na niebiesko. Wydedukowaliśmy z historii sprawcę przestępstwa.

• Na koniec dowiedzieliśmy się jak obliczać przybliżony wzrost osoby na podstawie jej długości stopy.

Po zajęciach laboratoryjnych zwiedziliśmy wystawę na temat polskich noblistów oraz odpoczeliśmy chwilę w holu jak zwyczajowo robia to studenci.

Skip to content