Wtorek, 18 czerwca 2024,
tel. +48 61 89 45 270
Aktualności

Tajemnice Lasów Palędzko-Zakrzewskich

Tajemnice Lasów Palędzko-Zakrzewskich

15 marca 2023 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły uczestniczyli w Młodzieżowej Sesji Naukowej „Tajemnice” będącej podsumowaniem wieloletniego gminnego projektu edukacyjnego: „Tajemnice Lasów Palędzko-Zakrzewskich” zorganizowanej przez Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Brzechwy w Dopiewie.
     Bogaty program sesji oprawiony występami muzycznymi przeprowadził naszą młodzież przez dotąd nieznane tajemnice dotyczące, m.in. Wielkopolan więzionych w Forcie VII w Poznaniu. Udział  w spotkaniu był dla naszych uczniów ważnym doświadczeniem ponieważ mieli okazję wysłuchać cennych wykładów: prof. Lechosława Dworaka o „Patriotyzmie w wielu wymiarach”, p. Tomasza Cieślaka z IPN  nt. „Tajemnic niemieckich zbrodni w lasach Dąbrówki i Palędzia w latach 1939-1944”, p. Jacka Nawrocika  kustosza  Muzeum Martyrologii w Żabikowie o działalności muzeum.
    W czasie sesji nasi uczniowie zaprezentowali  historię więźnia Fortu VII w Poznaniu doktora Franciszka Witaszka.
Atrakcyjną formą spotkania była gra planszowa, pt. „Tajemnice”, która utrwaliła dotychczasową wiedzę uczniów na temat wydarzeń w lasach Palędzia i Dąbrówki w czasie II wojny światowej.
Podsumowaniem sesji był panel dyskusyjny oraz  warsztaty będące zapisem pomysłów młodzieży i drogowskazem do podejmowania kolejnych wyzwań związanych z kontynuacją projektu ”Tajemnice” w przyszłym roku szkolnym.

Skip to content