Wtorek, 18 czerwca 2024,
tel. +48 61 89 45 270
Aktualności

Noc Naukowców 2022

Noc Naukowców 2022

W ostatni piątek września grupa uczniów klas ósmych wzięła udział w zajęciach organizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w ramach Nocy Naukowców.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach: „Historia pieniądza – poznaj fakty, o których nie miałeś pojęcia”. Dowiedzieli się m.in. kiedy powstały i jak wyglądały najstarsza moneta na świecie i w Polsce oraz ile ważyła najcięższa moneta. Zobaczyli, jakie zabezpieczenia świadczące o autentyczności mają polskie banknoty oraz dowiedzieli się, że są to zabezpieczenia najwyższej klasy w skali globalnej. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości powstała moneta w kształcie kuli, wyprodukowaną ją tylko w 100 egzemplarzach.

Na kolejnych zajęciach: „Zdrowie a czekolada – podróże smakowe i intelektualne”, uczniowie usłyszeli czym jest czekolada, jak powstaje, jakie ma właściwości, co nam daje i jakie są ciekawe miejsca na świecie z nią związane. Zagrali w grę planszową z zagadkami i zadaniami do wykonania, takimi jak np. degustacja różnych rodzajów czekolad i rozpoznawanie ich. O czekoladzie gorzkiej, deserowej, mlecznej i białej każdy z pewnością słyszał, ale istnieje jeszcze czekolada rubinowa.

„Nie jem palmowego – chronię orangutany” – to temat ostatniego spotkania, w którym wzięli udział ósmoklasiści. Dowiedzieli się o globalnych zmianach środowiska, polegających na zastępowaniu lasów tropikalnych przez plantacje palmy oleistej. Zostali zachęceni do świadomego wybierania produktów żywnościowych i zwracania uwagi na zawarty w nich olej palmowy.

Skip to content