Wtorek, 18 czerwca 2024,
tel. +48 61 89 45 270
Aktualności

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

103.rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, uchwalenie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz 80. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego to powód do świętowania i uczczenia wielkiego zrywu Wielkopolan przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skórzewie. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach, aby w jak najlepszy sposób upamiętnić te wydarzenia i 27 grudnia świadomie uczestniczyć w obchodach rocznicowych.

W holu szkoły mogliśmy zobaczyć Pociąg do wolności i sylwetki postaci z tamtej epoki, a na balkonie pojawił się sam mistrz Paderewski i wygłosił słynne przemówienie, które było przysłowiową iskrą zapalną powstania. Nie zabrakło też ciekawych plansz, na których zostały zaprezentowane najważniejsze powstańcze wydarzenia.

W piątek 17 grudnia cała społeczność szkolna mogła obejrzeć prezentację przygotowaną przez uczniów. Odsłuchano przemówienia pani dyrektor Katarzyny Krüger – Szczot, zabrzmiały piosenki w wykonaniu najmłodszych i recytacje utworów literackich, można było zobaczyć zdjęcia z czasów powstania, a na koniec wspólnie odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego.

Patron szkoły Ignacy Jan Paderewski i pobliskie rondo imienia Powstańców Wielkopolskich w sposób szczególny zobowiązuje nas do dbania o to, aby następne pokolenia pamiętały o przelanej krwi Wielkopolan.

Skip to content