Środa, 24 kwietnia 2024,

Linoryt – jedna z technik grafiki warsztatowej

Prace wykonane przez uczniów klas 7 podczas lekcji plastyki. Grafika warsztatowa – linoryt wykonywany pod okiem pani Katarzyny Słowek. Dzieła można podziwiać w gablotce szkolnej na piętrze budynku szkoły.

Na zdjęciach moment pokrywania farbą linoleum. Etap wcześniej to wykonanie projektu – tu tematem naszej pracy były “Ptaki”. Etap drugi to przekalkowanie projektu na arkusz linoleum. Etap 3 wyżłobienie dłutem. Po tak przygotowanej matrycy linoleum wykonujemy odbitki. Do tego celu użyliśmy czarnej farby drukarskiej oraz wałka i łyżki oraz oczywiście siły własnych rąk. Tak powstały linoryty, które wyeksponowaliśmy w gablotce szkoły. Pomysł były różnorodne od projektu szkieletu ptaka do wróbla na gałęzi, jaskółki, flaminga czy szybującego orła.