Niedziela, 14 lipca 2024,
tel. +48 61 89 45 270
Aktualności

Klasa 4a poznaje historię Ostrowa Tumskiego 

Klasa 4a poznaje historię Ostrowa Tumskiego 

30 listopada uczniowie klasy 4a wybrali się na wycieczkę na Ostrów Tumski, by poznać bliżej historię Poznania i naszego regionu. 

Na warsztatach w Bramie Poznania dowiedzieliśmy się, jak wyglądał pierwszy gród na Ostrowie Tumskim i dlaczego właśnie to miejsce uznawane jest za początek państwa polskiego. Wystarczyło podążać za opowieścią przewodniczki, by z łatwością wyobrazić sobie w tym miejscu potężny zespół obronny za czasów Mieszka I.  

A kto wcześniej nie pamiętał dobrze zabudowy naszego Starego Miasta, miał możliwość uczestniczyć w rekonstrukcji układu budynków z XVI wieku. Ustawialiśmy według określonego planu m.in. domki budnicze, ratusz, pręgierz, wagę miejską, Bramę Wroniecką i Bramę Wrocławską. Dowiedzieliśmy się też, czym były pierwsze cechy rzemieślnicze i za jakie przewinienia stawiano ludzi pod pręgierzem. I pomyśleć, że dzisiaj to ulubione miejsce spotkań poznaniaków … 

Kolejnym punktem programu był spacer po Ostrowie Tumskim z przewodnikiem miejskim. Przemierzaliśmy klimatyczne uliczki na Śródce, podziwiając m.in. słynny mural pt. „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” i przepiękny kościółek pw. św. Małgorzaty z XIII w. 

Zwiedziliśmy również Katedrę Poznańską, w której spoczywają pierwsi władcy Polski. Ten najstarszy zabytek w mieście zachwycił nas cennymi dziełami sztuki oraz bardzo bogatą historią. 

Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była krótka wizyta w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci. Mieliśmy okazję zobaczyć film edukacyjny poświęcony historii Wyspy Tumskiej oraz relikty wału grodowego z X wieku.  

Wizyta na Ostrowie Tumskim uświadomiła nam, że to idealne miejsce nie tylko na wycieczki szkolne, ale i na rodzinne spacery. Dziś, przysypany śniegiem, wyglądał wyjątkowo urokliwie. Na pewno będziemy tu wracać. 

Skip to content