Niedziela, 14 lipca 2024,
tel. +48 61 89 45 270
Aktualności

Festiwal naukowy “Zmieniaj świat z Ignacym”

Festiwal naukowy “Zmieniaj świat z Ignacym”

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła wzięła udział  w konkursie
„Koduj z Ignacym”zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Konkurs skierowany był do szkół podstawowych z powiatu poznańskiego i miasta Poznania. Na podstawie wiedzy zdobytej na lekcjach informatyki uczniowie klasy 3a i 3b przygotowali prace konkursowe w postaci zaprogramowanej gry Scratch własnego pomysłu, nawiązującej
do życiorysu i osiągnięć Ignacego Łukasiewicza. Konkurs wygrała uczennica kl. 3b,
a uczeń kl. 3a otrzymał wyróżnienie.

Nagrodą dla wszystkich nagrodzonych 10 szkół powiatu poznańskiego oraz miasta Poznania był jednodniowy Festiwal Naukowy „Zmieniaj świat z Ignacym”, który odbył się w naszej szkole w piątek 25 listopada 2022 r. Dodatkowo nasza pracownia chemiczna wzbogaciła się o zestaw do eksperymentowania.


Festiwal naukowy “Zmieniaj świat z Ignacym” okazał się jednodniowym świętem nauki pod patronatem Ignacego Łukasiewicza. W ramach festiwalu zaplanowano atrakcje skierowane do wszystkich uczniów. 

  • Widowiskowy pokaz naukowy “Wybuchowe eksperymenty” nawiązujące do wynalazków i osiągnięć Ignacego Łukasiewicza. 
  • Lekcja “Wynalazki Ignacego” z pokazem doświadczeń dotycząca wynalazków Ignacego Łukasiewicza w połączeniu z wiedzą z nauk ścisłych oraz rozpowszechnieniem informacji o znaczeniu jego osiągnięć, dorobku technicznego i naukowego, z którego korzystamy po dziś dzień np. ropa naftowa jako podstawowy surowiec do produkcji substancji syntetycznych, bez których nie byłoby np. zabawek czy szkolnych plecaków. 
  • Warsztaty “Magiczna apteka” – cykl doświadczeń chemicznych z obszaru farmacji wykonywanych przez uczniów – wykrywanie witaminy C, badanie pH, redukowanie KMnO4 – kolby zmieniające kolor.
  • Warsztaty “Tajemnicze substancje” – cykl doświadczeń chemicznych wykonywanych przez uczniów dotyczących rozdzielania substancji-chromatografia (rozdzielanie kolorów), badanie właściwości substancji- eksperyment świecące substancje,  sieciowanie polimerów – produkcja Slime. 

Wszystkim bardzo podobał się taki dzień w szkole.

Projekt „Zmieniaj świat z Ignacym” sfinansowano ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach programu Rozgrzewamy Polskie Serca.

Skip to content