Wtorek, 18 czerwca 2024,
tel. +48 61 89 45 270
Aktualności

8a w Bydgoszczy

8a w Bydgoszczy

W dniach 18 i 19 października klasa 8a udała się na wycieczkę do Bydgoszczy.

Pierwszego dnia grupa zwiedziła z przewodnikiem Stare Miasto. Młodzież zobaczyła: Most Staromiejski oraz wyjątkową rzeźbę o nazwie „Przechodzący przez rzekę” – upamiętniającą wejście Polski do Unii Europejskiej, Stary Rynek, Katedrę, Wyspę Młyńską, Wenecję Bydgoską. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Mydła i Historii Brudu – jednego z najlepszych muzeów w Bydgoszczy, nagrodzonego przez Polską Organizację Turystyczną. Tam wzięli udział w warsztatach, w czasie których wykonali własne mydło. Następnie przewodnik oprowadził wszystkich po wystawach i opowiedział historię mydła i brudu od czasów starożytnych do PRL-u. Po obiedzie uczniowie udali się do wybudowanej w 1900 r. Wieży Ciśnień. W jej wnętrzu poznali historię bydgoskich wodociągów, a także obejrzeli drewniane rury wodociągowe, historyczne wanny i toalety. Z tarasu widokowego podziwiali panoramę miasta. Dzień zakończył się spacerem po Dzielnicy Muzycznej i podziwianiem rzeźby „Łuczniczki” – jednego z symboli miasta.

Drugi dzień pobytu w Bydgoszczy skupił się na wodnej i wybuchowej historii miasta. Młodzież weszła do Exploseum – dawnej niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych DAG-Fabrik Bromberg, utworzonej na okupowanych ziemiach polskich podczas II wojny światowej, a obecnie przekształconej w interaktywne muzeum. Ekspozycje w tym obiekcie dotyczyły historii koncernu DAG (którego założycielem był Alfred Nobel), samej fabryki amunicji, wojskowości, uzbrojenia, materiałów wybuchowych, ruchu oporu, konspiracji i sabotażu. Pod koniec pobytu w mieście nad rzeką Brdą uczniowie zwiedzili Muzeum Kanału Bydgoskiego, gdzie wzięli udział w warsztatach historycznych.

Wyjazd do Bydgoszczy pozwolił w niekonwencjonalny i ciekawy sposób pozyskać wiadomości z geografii, historii, chemii, techniki, a podczas długiego marszu po mieście sprawdzić kondycję fizyczną. Był też okazją do miłego spędzenia czasu w gronie rówieśników

Skip to content