Pokazy chemiczne

25 czerwca 2012

Pierwszy pokaz:
Od wrzenia do gazu otwiera cykl demonstracji dotyczących powietrza, właściwości fizycznych i chemicznych jego składników, zjawisk fizycznych wywołanych obecnością atmosfery. Jego kontynuacją są pokazy: WŚciekły azot oraz Suchy, mokry lód. Eksperymenty związane są z metodami otrzymywania, wykrywania i praktycznego wykorzystania gazowych składników powietrza. Poruszane zostają kwestie bezpieczeństwa i racjonalnego gospodarowania substancjami chemicznymi w gospodarstwie domowym. Poruszany jest także problem efektu cieplarnianego i dziury ozonowej. Do asystowania przy eksperymentach zapraszani są ochotnicy, eksperymentator zdradza tajniki bezpiecznych eksperymentów, które można wykonać samodzielnie w domu. Pokaz dostępny w wersjach rozszerzonych: dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. W zależności od wersji, komentarz do eksperymentów odpowiada standardom Podstawy Programowej dla danego etapu kształcenia ogólnego.
Tytuły niektórych eksperymentów:
Pasta do zębów dla słonia
Siłacz
Odwrócona szklanka
Działo CO2
Drink CO2
Balonowy szaszłyk
Czarny smok
Chemiczny gejzer
Płonący stół
Duch

Drugi pokaz:
Drugi pokaz w wyjątkowym cyklu Od wrzenia do gazu. Tym razem głównym bohaterem fascynujących eksperymentów jest ciekły azot. Z chemicznego punktu widzenia azot nie jest ciekawym obiektem badań, ponieważ bardzo trudno reaguje z innymi substancjami. Jednak schłodzony do temperatury -196oC zamienia się w ciecz o niezwykle interesujących własnościach fizycznych. Ciekły azot można również wykorzystać do wielu wyjątkowych eksperymentów w niskich temperaturach. Oprócz doświadczeń z ciekłym azotem pokaz zawiera mnóstwo innych, zapierających dech w piersiach, dlatego emocji i dobrej zabawy z nauką na pewno nie zabraknie.

Tytuły niektórych eksperymentów:
Hydrożel
Lodowe kwiaty
Zamrożona sprężystość
Piłka metanowa
Balonowe wędkowanie
Rura Bernoulliego
Serpentyna toaletowa
Działo N2
Skraplanie tlenu
Narodziny chmur

Pokazy przeprowadzał oraz wyjaśniał związane z nimi pojęcia i zjawiska chemiczno-fizyczne: