Teatr Nowy w Poznaniu
linia
Tekst alternatywny Podczas całego roku szkolnego 2016/2017 uczniowie klasy 2d wraz z wychowawcą panią Agatą Józefowicz oraz nauczycielem języka polskiego panią Mariolą Janus uczestniczyli w warsztatach teatralnych w Teatrze Nowym w Poznaniu. Zajęcia odbywały się cyklicznie co trzy tygodnie. Warsztaty z uczniami prowadził znany aktor, pan Mariusz Zaniewski.
Swoją przygodę z Teatrem Nowym w Poznaniu uczniowie rozpoczęli już w klasie pierwszej biorąc udział w zwiedzaniu teatru od kulis, pokazie charakteryzacji, spotkaniu z dramaturgiem oraz aktorami.

Podsumowaniem całej rocznej pracy był występ uczniów na Scenie Trzeciej Teatru Nowego w Poznaniu. 20 czerwca 2017r. uczniowie wystąpili przed prawdziwą publicznością, w prawdziwym teatrze, na biletowanym spektaklu dwa razy. W sumie przedstawienie zobaczyło ponad 150 osób. Uczniowie zagrali „Sprawę Rebeki”-sztukę napisaną specjalnie dla nich przez pana Mariusza Zaniewskiego.

Wrażenia uczniów z udziału w projekcie:

Podczas zajęć nauczyliśmy się wielu przydatnych rzeczy, między innymi: poprawnej dykcji, tego jak bardzo ważna jest współpraca oraz oczywiście gra aktorska. Sam występ nauczył nas radzenia sobie z tremą oraz stresem czyli czegoś co na pewno nam się przyda zwłaszcza, że już za rok piszemy egzamin gimnazjalny. Osobiście zarówno zajęcia jak i sam występ sprawiły mi dużo frajdy.
Zajęcia w teatrze były bardzo ciekawe. Umożliwiały nam poznać trochę bliżej zawód aktora. Na każdym spotkaniu działo się coś innego, co bardzo mi się podobało. Aktor, który przygotował nas do wystąpienia na scenie, był zawsze uśmiechnięty, miły i radosny. Bardzo ciekawie napisał scenariusz. Zajęcia podobały mi się również dlatego, że mogliśmy całą klasą razem wystąpić, przez co się jeszcze bardziej zgraliśmy. Zajęcia te oceniam zdecydowanie na plus.
Zajęcia teatralne w Teatrze Nowym prowadzone przez Pana Mariusza Zaniewskiego były dla naszej całej klasy wielką szansą. Mieliśmy możliwość poznania i pracy ze świetnym aktorem. Zarówno dla nas, jak i dla Pana Mariusza było to wielkie wyzwanie. Cały rok ciężkiej pracy (szczególnie dla prowadzącego) przyniósł wspaniałe efekty. Występ na deskach TN był dla nas wszystkich wielkim przeżyciem wiążącym się ze stresem, a później satysfakcją. Możliwość zagrania w prawdziwym teatrze w biletowanym spektaklu jest czymś niesamowitym. Po tym występie możemy być z siebie naprawdę dumni. Było to coś naprawdę cudownego...

               


               


Dnia 20 czerwca 2017 r. odbył się w Teatrze Nowym w Poznaniu, nasz klasowy spektakl, do którego przygotowywaliśmy się przez cały ostatni rok szkolny. W tym dniu od rana mieliśmy próby i trwały ostatnie przygotowania do występów, takie jak ubieranie kostiumów, ustawianie świateł, synchronizacja muzyki itp. Kiedy nadszedł już czas na przedstawienie, wszyscy mieliśmy z pewnością trochę tremy i byliśmy podekscytowani, jak to przed występami bywa, ale mimo to miesiące ćwiczeń zrobiły swoje i efekt końcowy przerósł nasze wszelkie oczekiwania. Wszystko poszło zgodnie z planem, każdy wypowiedział swoją kwestię, odegrał rolę, a publiczność (szczególnie rodzice) była zachwycona, co pokazali długimi brawami. Wszyscy jesteśmy świadomi, jak duża to była dla nas szansa i okazja do spróbowania czegoś innego, zdobycia nowego ciekawego doświadczenia. Włożyliśmy w ten spektakl dużo pracy, wysiłku i chęci i myślę, że naprawdę warto było, ponieważ była to wspaniała przygoda, którą zapamiętamy na długo. Przy tym świetnie się razem bawiliśmy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Nasz projekt gimnazjalny był świetnym doświadczeniem w moim życiu. Polegał na przygotowaniu spektaklu który docelowo był przedstawiany na scenie Teatru Nowego w Poznaniu. Naszym opiekunem był Pan Mariusz Zaniewski. Przemiły, przezabawny człowiek z którym można było porozmawiać na każdy temat. Na próbach które trwały cały rok szkolny 2016/17 uczyliśmy się intonacji głosowej, improwizacji, wcielania się w każdą rolę. Każde zajęcia były prowadzone inaczej i ze spotkania na spotkanie było coraz ciekawiej. Z reguły na początku wszyscy kładli się na ziemi w ciemnym pomieszczeniu i myśleli np. nad tym gdzie by teraz chcieli się znaleźć. Te ćwiczenie bardzo kształtowało naszą wyobraźnię. Ogólnie wszystkie ćwiczenia były wykonywane poprzez zabawę. Gdy dostaliśmy już scenariusz, mieliśmy dość mało czasu na przygotowanie całego spektaklu, lecz daliśmy radę. Spektakl wyszedł wyśmienicie. Były pomyłki ale drobne. Myślę że widownia wybaczyła nam je z uwagi na to, że był to nasz pierwszy spektakl na deskach teatru. Mam nadzieję że kiedyś jeszcze tam wrócę w roli aktora.
Moim zdaniem warsztaty w Teatrze Nowym były niesamowitą przygodą.
Każde zajęcia w jakiś sposób przygotowywały nas do ostatecznego występu, który odbył się w czerwcu. Było to dla nas duże wyzwanie.
Na szczęście mogliśmy liczyć na ogromną pomoc ze strony pana Mariusza, prowadzącego zajęcia. Myślę, że każdemu z nas poświęcił on dużo uwagi, jak i czasu. Również staraliśmy się jak tylko mogliśmy, by osiągnąć jak najlepszy efekt końcowy. Z tygodnia na tydzień warsztaty stawały się bardziej intensywne - przy czym o wiele ciekawsze. Ogromnie cieszę się, że dana była mi szansa wystąpienia w Teatrze Nowym i mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję to powtórzyć.

               


               


Nasz projekt edukacyjny - występ na scenie prawdziwego teatru, okazał się niewątpliwie interesującym i wielkim przeżyciem. Podczas przygotowań, jak i w czasie spektaklu opiekę nad nami sprawował Pan Mariusz Zaniewski - aktor Teatru Nowego. Dla wszystkich było to nowe i stresujące doświadczenie. Z każdym spotkaniem jednak, nabieraliśmy coraz więcej odwagi. Pan Mariusz sprawił, że wielu z nas bardziej się otworzyło nie tylko na samą grę aktorską, ale też w codziennym życiu. Za każdym razem wynosiliśmy coś z tych wizyt, by w końcu zaprezentować nasze umiejętności przed rodzicami i kolegami ze szkoły. Byłam bardzo podekscytowana - wszystko było bowiem bardzo poważne i profesjonalne. Uświadomiłam to sobie, kiedy pracownicy teatru podpinali nam mikrofony, czy kiedy skierowali na nas pierwsze światła. Podsumowując - klasowy występ w Teatrze Nowym na pewno coś w nas zmienił. Sprawił, że przekroczyliśmy wiele barier dotyczących naszych pasji i talentów, co z pewnością wyszło nam na dobre. Czuję, że po prostu zrobiliśmy coś dobrego.
Bardzo podobały mi się zajęcia w Teatrze Nowym. Gra w prawdziwym teatrze to bardzo fajna zabawa, a jednocześnie ciężka praca i wyzwanie. Dzięki tym zajęciom poznałam sympatycznego i dużo wiedzącego aktora, Pana Mariusza Zaniewskiego. Ten czas poświęcony próbom sprawił, że moja klasa bardziej zżyła się ze sobą i doświadczyła niezwykłej przygody na deskach Teatru. Wszystko to co działo się podczas prób chciałabym przeżyć od nowa. Samo przedstawienie to najważniejsza część projektu, ale podczas przygotowywań do występu widać było, że każdemu z osobna zależy na tym aby wszystko wyszło jak najlepiej. Tak jak w szkole nasza klasa prawie w ogóle się nie udziela to w teatrze było widać zaangażowanie każdej osoby. Bardzo chętnie będę wracać wspomnieniami do tej przygody, która z pewnością pozostanie na długo nie tylko w moim sercu.
W trakcie roku szkolnego 2016/2017, moja klasa uczestniczyła w projekcie szkolnym, dzięki któremu mieliśmy możliwość wystąpienia na deskach teatru. Przez cały rok szkolny razem z panem Mariuszem Zaniewskim odbywaliśmy zajęcia w Teatrze Nowym w Poznaniu, w trakcie których szlifowaliśmy naszą pewność siebie oraz aktorstwo. W trakcie zajęć miło spędzaliśmy ze sobą czas i bliżej siebie poznawaliśmy, dzięki czemu staliśmy się bardzo zgraną klasą. Owocem naszej długiej i męczącej pracy było przedstawienie, które składało się z dwóch scen. Każdy członek klasy dostał własną rolę i kwestię, dzięki czemu mógł się przed wszystkimi wykazać. Bardzo dobrze wspominam każde zajęcia w teatrze i jestem dumna z efektu końcowego, jakim było nasze cudowne przedstawienie. Cieszę się, że miałam możliwość brać udział w takim świetnym projekcie!

               


               

Uważam, że czas, który poświęciliśmy na przygotowanie się do występu nie był zmarnowany i, że nauczyło to nas trochę odpowiedzialności oraz zwiększyło to naszą odwagę przy publicznych występach, która może się nam przydać również w przyszłości. Lekcje były bardzo ciekawe pomimo paru uwag, które przyjmowaliśmy. Na koniec występ wszystkim się podobał i wszyscy z klasy chcieliby i mają nadzieje, że w tym roku zajęcia znów się powtórzą i będą tak samo interesujące jak było teraz.
Przez całą 2 klasę uczęszczaliśmy całą klasą do Teatru Nowego. Uczyliśmy się tam sztuki aktorskiej oraz tego jak zachowywać się na scenie. Naszym "surowym" lecz także bardzo miłym nauczycielem był nie kto inny jak Pan Mariusz Zaniewski. Ogólnie zajęcia bardzo mi się podobały jednakże teatr to nie moja bajka. Podsumowując zajęcia były fajne.
Ostatnie spotkanie w teatrze było podsumowaniem całego roku naszej pracy. Nasz wysiłek nie poszedł na marne i nasze przedstawienie zrobiło duże wrażenie na widzach, dlatego sądzę, że warto było jeździć na te zajęcia, aby osiągnąć właśnie taki efekt. Mam również nadzieję, że nasza współpraca z teatrem nie skończy się tylko na tym i dane nam będzie także w przyszłym roku rozwijać się w tym kierunku.

               


               

Zajęcia z aktorem w teatrze, to było naprawdę niesamowite przeżycie. Na początku normalne zajęcia, które przygotowywały nas do samodzielnego występowania, oraz mówienia na scenie. Dzięki tym przyzwyczailiśmy się do występów przed dużą ilością osób. Każdy z nas wychodził po kolei na środek i mówił coś na forum całej klasy. Większą ilość naszych spotkań zajmowały próby z tekstem, który napisał nam pan Mariusz Zaniewski, z którym mieliśmy zajęcia. Najlepsze były ostatnie dni przed występem, które stresem zajadały raczej każdego. Dzień, w którym mieliśmy występ na oczach nauczycieli, rodziców i naszych kolegów, był najbardziej ekscytujący. Próba generalna w strojach, ostatnie poprawki i już po kilku godzinach występ. Stres był ogromny, każdy siedział na zapleczu czekając na swoją kolej wyjścia na scenę. Na szczęście obydwa występy świetnie się udały, każdy był bardzo podekscytowany i szczęśliwy. Przebraliśmy się i z uśmiechami pojechaliśmy do domu.
Przez cały rok jeździliśmy do teatru na warsztaty aby na koniec roku wystawić sztukę. Atmosfera na zajęciach była bardzo przyjemna i na tyle luźna, że nie baliśmy się otworzyć z zacząć improwizację czy wcielenie się w chociażby w niedźwiedzia. Nasz opiekun był bardzo miły i nie budował między nami dystansu przez co nie baliśmy się otworzyć. Cały występ wspominam bardzo dobrze. Przed samym występem był bardzo duży stres, ale po samym wejściu przed publiczność całe emocje zniknęły. Byłam tylko ja i scena. Przedstawienie na tyle mnie porwało, że czasami razem z publicznością próbowałam się powstrzymać od śmiechu wiedząc, że cały czas jestem na scenie i to zepsułoby cały efekt. Całość wspominam bardzo dobrze i mam nadzieję iż będę miała jeszcze okazję, aby wziąć udział w podobnym przedsięwzięciu.
Możliwość wzięcia udziału w zajęciach Teatru Nowego z Panem Mariuszem Zaniewskim, była ogromną szansą. Dzięki tym spotkaniom, nabyliśmy nowe doświadczenia. Pan Zaniewski był wobec nas bardzo wyrozumiały i pomógł nam rozwijać swoje umiejętności. Przygotowywał nas ma finalny występ w sposób przystępny. Prowadzone zajęcia były bardzo przyjemne, choć z czasem coraz bardziej pracowite. Nabyliśmy dużo wiedzy dotyczącej samego teatru oraz jego tajemnic, co było bardzo ciekawe. Występ przebiegł pomyślnie, a Pan Mariusz był dla nas prawdziwym oparciem. Jestem bardzo wdzięczna za możliwość udziału w zajęciach Teatru Nowego, które były niesamowitą przygodą, która pomogła nam kształcić samych siebie i pomóc nam rozwijać swoje umiejętności oraz doświadczenia.

               


               


Uważam, że zajęcia w Teatrze Nowym były niesamowitym przeżyciem dla każdego. Gra w prawdziwym teatrze to ciekawa i szalona przygoda, którą będą pamiętać do końca życia. Poznałam fajnego i miłego Aktora oraz spędziłam wesoły czas z klasą. Chciałabym kontynuować zajęcia.
Jeśli chodzi o moje wrażenia, niesamowite przeżycie, które z wielką chęcią chciałabym jeszcze kiedyś powtórzyć. Coś niesamowitego przeżyć coś takiego z taką ilością stresu i dobrej zabawy.
Zajęcia z teatru były fantastyczne. Sam występ był trochę stresujący, ale nie dla rodziców. Podobało mi się że mogliśmy zagrać w teatrze i że scenariusz napisał nam aktor który pojawiał się w znanych serialach. Dziękuję za tą cudowną przygodę.

               


               

Przez minione kilka miesięcy jeździliśmy na zajęcia teatralne prowadzone przez Pana Mariusza Zaniewskiego, który napisał specjalnie dla nas ciekawy scenariusz. Kiedy zbliżał się czas występu większość z nas czuła lekki nie pokój i obawy. Na ostatniej najważniejszej próbie byli z nami już dźwiękowcy i oświetleniowcy. Panowie towarzyszyli nam tylko na jednej próbie, a zgrali to idealnie jak to zresztą przystoi na zawodowców. Po zakończeniu pierwszego występu nie wszyscy byli do końca zadowoleni jednak to był nasz pierwszy raz, nie mogliśmy od siebie wymagać takiego profesjonalizmu jak się widzi zazwyczaj w teatrze. Drugie przedstawienie poszło nam o niebo lepiej gdyż nie odczuwaliśmy już takiego stresu i wiedzieliśmy jak się zachować na scenie. Po obu występach byliśmy z siebie zadowoleni. Myślę, że to doświadczenie zostanie na długo w moich wspomnieniach i czuję że to doświadczenie było jednym z lepszych i żałuję że nie możemy go kontynuować. Chciałabym bardzo podziękować Panu Mariuszowi oraz Pani Agacie i Marioli za umożliwienie nam doświadczenia tak niezwykłej rzeczy. Mam nadzieję że uda mi się kiedyś powtórzyć to doświadczenie. Kto wie może dzięki temu doświadczeniu zostanę kiedyś aktorką.
Od rozpoczęcia drugiej klasy jeździliśmy na zajęcia do Teatru Nowego. Na początku nie byłam przekonana co do tego pomysłu, ale z czasem coraz bardziej zaczęłam się przekonywać.
Mieliśmy okazję poznać teatr od strony kulis. Nauczyliśmy się wiele, a pan Mariusz Zaniewski był bardzo wyrozumiały. Nie zwątpił w nas ani razu. Na koniec naszej „przygody" z Teatrem dostaliśmy od niego scenariusz.
Zagraliśmy w sztuce pod tytułem „Sprawa Rebeki". Uważam, że zajęcia były bardzo udane.
Moje wrażenia ze spektaklu pod tytułem ,,Sprawa Rebeki” są bardzo pozytywne gdyż pierwszy raz w swoim życiu miałem możliwość uczestniczyć jako młody „aktor” w tak cudownej, jak i rozrywkowej sztuce. Na początku roku szkolnego kiedy dostałem propozycje wzięcia udziału tak bardzo emocjonującym przedsięwzięciu nie spodziewałem się że ta sztuka będzie mnie tak bardzo interesować, cieszyć, sprawiać radość i fascynować. Z perspektywy czasu mogę śmiało stwierdzić iż był to najlepszy czas w moim życiu na scenie. Poznałem cudownego, profesjonalnego aktora, który nauczył nas obcować ze sceną, pokonywać „tremę”. Bardzo dużo mu zawdzięczam ponieważ pokazał mi jak pokonywać strach, jak pokazywać emocje i jak budować relacje z innymi ludźmi. Dziś trochę tęsknie za tymi bardzo emocjonalnymi chwilami i tym cudownym uczuciem - adrenaliną która towarzyszyła mi przed samym wyjściem pierwszy raz na scenę. Moja wdzięczność skierowana do rodziców i nauczycieli jest przeogromna, gdyż to oni stworzyli nam warunki do tego abyśmy mogli rozwijać się i pokonywać swoje słabości.