Warsztaty językowe w Anglii
linia


Warsztaty językowe - marzec 2014 r.

                 
W dniach 24-30 marca 2014 młodzież naszego gimnazjum wzięła udział w warsztatach językowych pt Londyn i miasta Anglii, organizowanych przez szkołę języków obcych Hello English Culture Centre w Poznaniu. Program 7-dniowego wyjazdu był bardzo bogaty, a naszym celem poznanie historii oraz ciekawych miejsc w południowej Anglii. Warsztaty odbywały się podczas podróży i w czasie zwiedzania. Uczestnicy otrzymali zeszyty ćwiczeń z rozmaitymi zadaniami do wykonania, a na zakończenie dyplomy i nagrody. Taki sposób nauki języka jest znacznie ciekawszy i bardziej efektywny dla uczniów. Pozwala w praktyce sprawdzić jaki poziom znajomości języka obcego udało się młodzieży osiągnąć.
                 

Byliśmy zakwaterowani u rodzin, co umożliwiło nam używanie języka angielskiego w codziennych sytuacjach oraz stworzyło okazję do poznania zwyczajów panujących w Anglii.
                 

Nasza 35 osobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami po przejeździe przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję, po przeprawie promem przez kanał La Manche(English Channel) skierowała się do Brighton, uroczego nadmorskiego miasta. Tutaj w Sea Life Centre podziwialiśmy rozmaite ryby i inne zwierzęta morskie, jak rekiny, płaszczki czy rozgwiazdy i przyglądaliśmy się karmieniu wielkich żółwi. Później zwiedziliśmy Royal Pavilion, ekstrawagancki pałac w stylu orientalnym, wybudowany w XIX w. dla króla Jerzego IV.
                 

Na drugi dzień zwiedziliśmy tajemniczy kamienny krąg w Stonehenge, najprawdopodobniej związany z kultem słońca i księżyca. Jest to budowla megalityczna, będąca świątynią i zarazem obserwatorium astronomicznym, pochodząca z epoki neolitu i brązu sprzed 5000 lat. Odwiedziliśmy również Old Sarum, fort z epoki żelaza z ruinami zamku i katedry, związany później z pierwszym normańskim władcą Brytanii Wilhelmem Zdobywcą. Następnie udaliśmy się do Salisbury, ciekawego i pełnego historycznych miejsc miasteczka południowej Anglii. Tutejsza gotycka katedra ma najwyższą wieżę w całej Anglii; jej wysokość to 123m. Tu znajduje się jeden z czterech egzemplarzy Magna Carta, czyli Wielkiej Karty Swobód, wydanej w 1215 przez króla Jana bez Ziemi.
                 

Następnego ranka pojechaliśmy do White Horse Valley, gdzie można zobaczyć sylwetkę białego konia wyrzeźbioną w kredowym wzgórzu. To wspaniałe dzieło mające także około 5000 lat jest związane z tajemniczymi Celtami, którzy byli jednym z najstarszych ludów Brytanii. Gdy stanie się w oku konia i pomyśli życzenie, na pewno się ono spełni… Później udaliśmy się do Oxfordu, przepięknego miasta pełnego średniowiecznych zabytków, zwanego ‘miastem malowniczych wież’ (ang. city of dreaming spires) i siedziby najstarszej uczelni akademickiej w Europie. Tu znajduje się wiele budynków i instytucji związanych z uniwersytetem, m.in. Ashmolean Museum - najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii oraz Bodleian Library - jedna z największych i najstarszych bibliotek w kraju. Zwiedziliśmy Christ Church College, gdzie kręcony był film ‘Harry Potter’. Podczas spaceru zachwycaliśmy się zabytkowymi budowlami, jak Most Westchnień, Sheldonian Theatre czy Ratcliffe Camera, a z wieży Carfax podziwialiśmy panoramę urokliwego Oxfordu.
                 

Czwartego dnia pojechaliśmy do Windsoru, największego zamieszkanego zamku na świecie, zbudowanego przez Wilhelma Zdobywcę i będącego nieprzerwanie od roku 1110 rezydencją królów angielskich. Składa się on z wielu wspaniałych budowli, otoczonych murami z basztami i bramami. Obejrzeliśmy tu cenne kolekcje malarstwa, rysunku, porcelany i białej broni. Później był spacer do Eton College, jednej z najstarszych męskich szkół w Anglii, założonej w 1440 przez króla Henryka VI. Po południu udaliśmy się do ulubionego pałacu króla Henryka VIII, Hampton Court, będącego od 1528 własnością królów Anglii. Przewodnicy w pałacu byli przebrani w stroje z epoki Tudorów. Ann Boleyn wraz ze swoim bratem zaprowadziła nas na audiencję u króla Henryka VIII. Pogoda była ładna, więc spacerowaliśmy po przepięknych ogrodach, gdzie kwitły żółte żonkile i białe narcyze a także goniliśmy się w labiryncie utworzonym z krzewów cisu.
                 

Piąty dzień spędziliśmy w Londynie. Najpierw była przejażdżka London Eye, znajdującym się nad brzegiem Tamizy i zbudowanym z okazji nowego tysiąclecia. Ma ono wysokość 135m, a z najwyższego punktu można podziwiać panoramę miasta na odległość 40km. Zobaczyliśmy również słynnego Big Bena, budynki Parlamentu i Westminster Abbey. Później metrem, czyli the Tube pojechaliśmy do muzeum Madamme Tussaud’s, olbrzymiej kolekcji naturalnej wielkości figur woskowych, przedstawiających rodzinę królewską, a także polityków, gwiazdy filmu, muzyki i sportu. Rzeźby te tworzone są z tak niesamowitą dbałością o szczegóły, że czasem aż trudno uwierzyć, że nie to są prawdziwi, żywi ludzie. Później przeszliśmy przez Trafalgar Square, gdzie znajduje się kolumna admirała Nelsona i National Gallery ze wspaniałą kolekcją światowego malarstwa w stronę Buckingham Palace, londyńskiej rezydencji królowej Elżbiety II.
                 

I tak nasz pobyt w Anglii niestety dobiegł końca. Mieliśmy tu okazję porozmawiać po angielsku, poznać trochę historię, geografię i przyrodę tego kraju, zachwycić się jego pięknem… na pewno tu wrócimy.
                 

                 

                 

           
                 

Wiecej zdjęc z wyjazdu do Londynu w 2014 roku możecie zobaczyć tutaj

Dokumenty dotyczące wyjazdu:
Program warsztatów
Ogólne warunki ubezpieczenia
Ogólne warunki umowy